ARK XODDS650BUS XO Drop Down Corner Steadies 650mm - Set of 2 with Winding Handle
★★★★★ 4.4 99 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ww1.womenagainstregistry.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Versatile dual function corner steady and jack to aid in changing wheels or recoveries. Stronger 19mm hex drive; can be used with corner steady handles, wheel brace or impact driver. 25" extension. 1929 lbs. weight rating in 90-degree positions. Non rated stabilizer in 30 and 60-degree position. Comes in Black powder coat with black zinc finish. 600hr salt spray tested.
  • 25" extension
  • 1929 lbs. weight rating in 90-degree positions
  • Non rated stabilizer in 30 and 60-degree position
  • Comes in black powder coat with black zinc finish
  • 600hr salt spray tested
Brand ARK
Model XODDS650BUS
Item Weight 38.9 pounds
Manufacturer ARK
Item model number XODDS650BUS
Package Dimensions 24 x 10.05 x 7 inches
Manufacturer Part Number XODDS650BUS
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
99 ratings | 41 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (80)
4 stars
5% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (11)