OHLECTRIC Replacement for KTET-60-1-WC-F Step-Down Electronic Transformer - High-Performance 12V Halogen Transformer | Parallel lamp Connection - Use for Track Lighting & Recessed Lighting
★★★★★ 5.0 39 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ww1.womenagainstregistry.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Efficient Voltage Conversion: Converts standard 120V household power to a precise 12V for halogen lamps, providing reliable and optimal lighting performance.
UPC 655471143802
Model KTET-60-1-WC-F
Brand Name OHLECTRIC
Part Number OL-40617
Manufacturer OHLECTRIC
Power Source Ac/DC
Mounting Type Surface Mount
Current Rating 0.45 Amps
Maximum Frequency 60 Hz
Minimum Frequency 50 Hz
Specification Met UL
Included Components Transformer
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
39 ratings | 16 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (35)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (4)