Skar Audio SA-1500.1D Class D High Performance Monoblock Amplifier, 1500W
★★★★★ 4.4 92 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ww1.womenagainstregistry.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Class D MOSFET Monoblock High Performance Amplifier
  • Peak Power at 1 Ohm: 2,800 Watts | RMS Power at 1 Ohm: 1,550 Watts
  • Versatile Controls: Adjustable bass gain, subsonic filter, LPF, and bass boost
  • Auto remote turn-on, LED status indicator, and a quick disconnect terminal plug
  • Frequency Response: 10 Hz - 250 Hz | Power/Ground Input Size: 4 AWG
UPC 810028814684
Model Name SA-1500.1D
Item Weight 9.33 pounds
Manufacturer Skar Audio
Mounting Type Freestanding
Control Method Remote
Number of Items 1
Item model number SA-1500.1D
Product Dimensions 12.01 x 5.98 x 2.12 inches
Included Components Remote Gain Control Knob & Wire
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
92 ratings | 38 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (75)
4 stars
5% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (10)