Yale YE3B/32/116/1/P - Pink Aluminium Padlock (32 mm) - Indoor Lock for Locker, Backpack, Tool Box - 3 Keys - Standard Security
★★★★★ 4.9 100 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ww1.womenagainstregistry.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Trusted with your security for over 180 years, Yale continues to put your peace of mind first with a brand new range of aluminium padlocks. Constructed from hardwearing boron and rigorously tested against corrosion, these high quality Yale locks are designed to protect your work or gym locker, backpack, toolbox and any other indoor valuables you want to keep secure. With a 5 pin cylinder, double locking feature and a hardened steel shackle, the Yale YE3B padlock range is the ideal solution for your anti-theft needs. These lightweight aluminium padlocks are available in a variety of sizes, and in multipack versions, to suit your various security needs. Yale takes care of your possessions; you take care of the rest. PACKAGE CONTENTS: x1 Padlock (32mm) x3 keys
  • ENHANCED SECURITY: Aluminium body with a 5 pin cylinder, double locking for added security and steel shackle.
  • DIMENSIONS: Body Width: 36mmBody Height: 31mmBody Depth: 17mmShackle : 5 Weight:70g
  • AN EXCLUSIVE YALE DESIGN: With a range of colours to choose from and different sizes from 25mm to 50mm to suit your security needs..PACK CONTAINS: x1 Padlock x3 Keys
Color Pink
Shape Rectangular
Lock Type Key Lock
Brand Name Yale
Model Name YE3B/32/116/1/P
Style Name Pink
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 70 Grams
Finish Types Painted
Manufacturer Yale
Model Number YE3B/32/116/1/P
Material Type Alloy Steel
Control Method Touch
Item Type Name Keyed Padlock
Controller Type Hand Control
Item Dimensions 0.67 x 1.42 x 1.22 inches
Number of Pieces 1
Additional Features Anti Theft, Lightweight
Included Components x1 Padlock, x3 Keys
Manufacturer Part Number YE3B/32/116/1/P
Recommended Uses For Product Security
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
100 ratings | 41 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (89)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (10)